Je jednoducho krásne, ako dokážu pozemské stvorenia, konkrétne včely, vytvárať tie najúžasnejšie stavby. Vezmite si napríklad plást. Je ešte úžasnejšie, keď takáto štruktúra vytvára niečo, čo poskytuje množstvo využití a výhod pre každodenný život.
Čo to včelí vosk je?
Včelí vosk je stavebným kameňom úľa. Produkujú ho včely, aby postavili plást v tvare šesťuholníka, kde včely žijú, pracujú, vychovávajú mláďatá a uchovávajú si zásoby potravy. Vo svojej prírodnej forme je včelí vosk v skutočnosti biely alebo priesvitný. Pri farbení peľom alebo propolisom získava svetlozlatú farbu, ktorú spájame s včelím voskom. Včelí vosk sa skladá z približne 300 rôznych zlúčenín. Jeho zloženie sa môže mierne líšiť v závislosti od toho, kde včely žijú.
Väčšina včelárov získava včelí vosk z voskových uzáverov, ktoré pokrývajú každú medovú bunku. Včelár pomocou horúceho noža odstráni uzávery, pozbiera ich a potom ich roztopí, aby oddelil vosk od zvyškov medu. Keďže vosk je ľahší ako med, vystúpi nahor. Včelár odstráni vrchnú vrstvu vosku a nechá ju vychladnúť a stane sa z nej pevná hmota včelieho vosku.
Nutričné hodnoty včelieho vosku
Vosk obsahuje až 284 rôznych zložiek. Nie všetky boli identifikované, ale asi 111 z nich sú látky prchavé. Z kvantitatívneho hľadiska sú najvýznamnejšie monoestery a diestery nasýtených a nenasýtených uhľovodíkov, voľných mastných kyselín a hydroxypolyesterov.
Hlavnými zložkami sú alkylestery mastných kyselín (najmä myricylester kyseliny palmitovej), hlavnou kyselinou je kyselina cerotová a neocerotová, hlavnými alkoholmi sú myricylalkohol a cerylalkohol.
Včelí vosk - 10 účinkov na zdravie
Včelí vosk pomáha liečiť kožné ochorenia
Včelí vosk je skvelou voľbou pre mnohé kožné ochorenia. Zmes medu, včelieho vosku a olivového oleja je užitočná pri liečbe plienkovej dermatitídy, psoriázy a ekzému. Štúdia vykonaná Dubajským špecializovaným lekárskym centrom a zdravotníckym výskumným laboratóriom bola navrhnutá tak, aby preskúmala účinky týchto troch látok a zmesi na rast Staphylococcus aureus a candida albicans izolovaných z ľudských vzoriek.
Štúdia uskutočnila dva experimenty: jeden, kde bola zmes medu naliata do otvorov vytvorených na plochách naočkovaných Staphylococcus aureus alebo kandida a druhý, kde boli mikroorganizmy kultivované na médiu vyrobenom zo samotnej zmesi medu, zmesi živín agar-med a zmesi glukózy agar-med. Štúdia nakoniec dospela k záveru, že med a medové zmesi môžu inhibovať (zastavovať) rast baktérií, ktoré môžu ovplyvniť pokožku a spôsobiť kožné ochorenia.
Včelí vosk hydratuje pokožku
Včelí vosk je úžasný spôsob, ako zvlhčiť pokožku a bežne sa nachádza v produktoch starostlivosti o pleť a kozmetike. Môže pomôcť chrániť a opraviť drsnú, suchú alebo popraskanú pokožku, pretože má schopnosť uzamknúť vlhkosť. Autor Gene Ashburner v knihe „Ako používať včelí vosk a med na vyliečenie kožných problémov“ vysvetľuje, že tento vosk má bohatý obsah vitamínu A a zmäkčujúce vlastnosti, ktoré zmäkčujú a rehydratujú pokožku, ako aj napomáha zdravému vývoju bunkovej rekonštrukcie. Ďalšou výhodou jeho použitia je, že pretože je nekomedogénny, neupcháva póry.
Okrem toho, že ide o prírodný zvlhčovač, ktorý ošetruje suchú pokožku, môžete ho používať denne, aby ste v prvom rade pomohli predísť suchej pokožke. Stačí skombinovať včelí vosk s mandľovým olejom alebo jojobovým olejom, niekoľkými kvapkami oleja s vitamínom E a aloe a pripraviť si domáci liek na suchú pokožku.
Včelí vosk chráni pečeň
V roku 2013 publikoval Kórejský žurnál vnútornej medicíny štúdiu, ktorá skúmala alkoholy nachádzajúce sa v plástoch a či ich antioxidačné účinky pomohli chrániť pečeň. Výskumníci vykonali štúdiu s použitím zmesi alkoholu z včelieho vosku na vyhodnotenie bezpečnosti a účinnosti u ľudí s tukovým ochorením pečene. Štúdia bola vykonaná počas 24 týždňov a zistilo sa, že pomáha normalizovať funkciu pečene a zlepšovať príznaky stukovatenia pečene.
Včelí vosk znižuje hladinu cholesterolu
Výskum uvádza, že mastné alkoholy s veľmi dlhým reťazcom získané z rastlinných voskov znižujú hladinu cholesterolu u ľudí. Výživové alebo regulačné účinky spôsobené voskovými estermi alebo alifatickými kyselinami a alkoholmi, ktoré sa nachádzajú v nerafinovaných obilných zrnách, včeľom vosku a mnohých potravinách rastlinného pôvodu, znižujú cholesterol s nízkou hustotou lipoproteínov („zlý“) o 21 až 29% a zvyšujú lipoproteíny s vysokou hustotou („dobrého“) cholesterolu o 8 až 15%.
Včelí vosk zmierňuje bolesť a pôsobí protizápalovo
Ako liek bol včelí vosk skúmaný pri použití na zmiernenie bolesti a zápalu a má mierne účinky proti opuchom. Štúdia z roku 2014 uvádza, že sa používal na zmiernenie zápalu spôsobeného osteoartritídou. Všetci pacienti dokončili štúdiu a u 23 došlo k zníženiu bolesti, stuhnutosti kĺbov a fyzickej funkcie. Tieto zníženia boli významné od druhého týždňa a počas pokusu sa zvýšili.
Včelí vosk čistí akné
Včelí vosk je jedným z najznámejších domácich liekov na akné. Má silné antiseptické, hojivé a protizápalové vlastnosti, vďaka čomu je účinný pri liečbe akné, najmä preto, že obsahuje vitamín A. Je to tiež vynikajúce zmäkčovač pokožky, ktorý pomáha udržiavať hladkú textúru pokožky po odstránení akné. Kombinácia aplikácií starostlivosti o pleť, zdravej stravy a každodenného cvičenia je najlepší spôsob, ako kontrolovať a predchádzať akné.
Včelí vosk uzdravuje suché, popraskané pery
Prírodné zvlhčovače vo včeľom vosku z neho robia dokonalý balzam na pery. Ak trpíte popraskanými alebo suchými perami, lokálna aplikácia včelieho vosku a niekoľkých ďalších zložiek môže poskytnúť veľmi potrebnú úľavu. Je ľahké vyrobiť si vlastný balzam na pery kombináciou s kokosovým olejom, medom, vitamínom E a vašimi obľúbenými esenciálnymi olejmi, ako je pomaranč, mäta, levanduľa alebo citrón.
Včelí vosk redukuje strie
Strie môžu byť zahanbujúce a bránia vám nosiť niektoré z vašich obľúbených letných módnych výrobkov, takže ak premýšľate, ako sa strií zbaviť, vyskúšajte včelí vosk. Vďaka svojej schopnosti chrániť pokožku a zadržiavať vodu môže mať pozitívny vplyv na nepekné jazvy.
Štúdia vykonaná Ústavom výskumu dermatológie a kožnej biológie uvádza, že strie sú dermálne atrofické jazvy s epidermálnym stenčovaním v dôsledku zníženia kolagénu a elastických vlákien. Štúdia naznačuje, že kolagén je hlavnou zložkou extracelulárnej matrice, ktorá je veľmi dôležitá pri hojení rán. Keďže včelí vosk obsahuje vitamín A, ktorý je nápomocný pri tvorbe kolagénu, môže výrazne prospieť pri redukcii strií. Kombináciou včelieho vosku, materskej kašičky, bambuckého alebo kakaového masla, hroznového oleja a kokosového oleja získate prírodný liek na prevenciu a liečbu strií a zároveň pomáhate zlepšiť hladinu kolagénu.
Včelí vosk lieči svrbenie a plesňové kožné infekcie
Svrbenie a plesňové infekcie kože sú určite nepríjemné, ale dajú sa liečiť pomocou včelieho vosku. Pretože je protizápalový, môže pomôcť znížiť bolesť spojenú so svrbením a plesňovými kožnými infekciami a zároveň poskytnúť hydratačné výhody, ktoré pomôžu znížiť svrbenie. Skorý výskum naznačuje, že aplikácia zmesi včelieho vosku, medu a olivového oleja na postihnutú oblasť trikrát denne počas štyroch týždňov môže výrazne pomôcť zlepšiť svrbenie a plesňové infekcie kože.
Včelí vosk zmierňuje stres a podporuje relaxáciu
Pri pomyslení na včelí vosk je bežné myslieť na sviečky z včelieho vosku. Sviečky vyrobené z parafínu môžu ohroziť vaše zdravie a zdravie vašej rodiny v dôsledku sadzí z parafínového vosku, ktoré je možné vdýchnuť. Môže tiež spôsobiť značné škody vo vnútri vášho domu, ako sú počítače, elektrické spotrebiče a potrubia.
Namiesto toho si vyberte tieto prírodné sviečky, ktoré dobre odbúravajú stres. Ak vyrábate svoje vlastné sviečky, skontrolujte štítky, aby ste sa uistili, že dostanete organický včelí vosk, pretože ten neobsahuje toxíny. Ak kupujete už vyrobené sviečky z včelieho vosku, výber sviečok zo 100 percentného včelieho vosku s bavlnenými knôtmi je určite tou najlepšou voľbou.
Včelí vosk - iné využitie
Okrem vyššie uvedených výhod a použití existujú aj ďalšie možnosti použitia medu a včelieho vosku.
Tri hlavné produkty z včelieho vosku sú žltý včelí vosk, biely včelí vosk a absolútny včelí vosk. Žltý včelí vosk je surový produkt získaný z plástu. Biely včelí vosk sa vyrába zo žltého včelieho vosku bielením a absolútny včelí vosk sa vyrába úpravou žltého včelieho vosku alkoholom.
Často sa dá kúpiť vo forme peliet alebo pastiliek, ktoré majú hlbokú zlatú farbu. Pri priemernom rozmere tri milimetre na pastilku má včelí vosk niekedy dymovú arómu.
Včelí vosk na vlasy je zložka, ktorú používajú tí, ktorí si chcú vytvoriť dredy, pretože pomáha vlasom pekne pevne držať a zároveň ich hydratuje bez mastného vzhľadu alebo pocitu.
Ak ho používate na prípravu jedla, najjednoduchšie sa s ním pracuje, ak ho vložíte na pár hodín do mrazničky a potom nastrúhate. V mnohých potravinách a nápojoch sa ako stužovadlá používa biely včelí vosk a absolútny včelí vosk. Pri výrobe sa žltý a biely včelí vosk používa ako zahusťovadlá, emulgátory a stužovače v kozmetike. Najčastejšie sa však používa na výrobu mastí a zvlhčovačov, ktoré sa používajú zvonka.
Absolútny včelí vosk sa zvyčajne používa ako vôňa do mydiel a parfumov. Na leštenie piluliek sa používa aj biely včelí vosk a absolútny včelí vosk. Žltý včelí vosk je forma, ktorú milujeme najviac kvôli svojmu prirodzenému stavu. Bez ohľadu na to sa uistite, že ste pred použitím akejkoľvek formy skontrolovali zložky a pokyny.
Ak máte alergiu na včelie produkty, včelí vosk nepoužívajte!
Pred použitím v akejkoľvek forme je dôležité poradiť sa so svojím lekárom, najmä ak ste tehotná, dojčíte alebo užívate lieky.
Zdroj: https://zdravopedia.sk/ostatne-potraviny/vceli-vosk